Boys Golf: West Region Tournament

05/30/23 10:00 am • Heart River G.C., Dickinson

Boys Golf: West Region Tournament

05/30/23 10:00 am • Heart River G.C., Dickinson

Boys Golf: West Region Tournament

Event Name: West Region Tournament • Heart River G.C., Dickinson • 05/30/23 10:00 am
Team totals (18 holes): 1. Century, 300; 2. Minot High, 314; 3. St. Mary’s, 315; 4. Jamestown, 319; 5. Legacy, 323; 6. Bismarck High, 335; 7. Mandan, 339; 8. Dickinson, 346; 9. Williston, 351; 10. Minot North, 378; 11. Watford City, 385; TMCHS, Inc
Medalist: Lucas Schoepp, Century, 73*
Top 10 Finishers/Ties: 1. Lucas Schoepp, Century, 73; 2. Anders Alm, Century, 73; 3. Caden Willer, St. Mary’s, 74; T4. Bennett Bartsch, Minot High, 75; T4. Matt Souther, Legacy, 75; T5. Aidan Kaufman, Century, 75; T7. Brock Jones, Minot High, 77; T7. Quinn Shillingstad, St. Mary’s, 76; T9. Jace Johnson, Legacy, 77; T9. Hunter Gegelman, Jamestown, 77
Notes: Additional individual state qualifiers: Kasen Rostad, Minot High, 78; Dawson Lentz, Bismarck High, 78; Parker Beck, Century, 79; Andrew Walz, Jamestown, 79; Jayce Johnson, Mandan, 80 * Won in playoff. Century won its second-straight West Region Tournament title...Minot High, St. Mary’s, Jamestown, Legacy and Bismarck High also qualified for the Class A team tournament...Century’s Lucas Schoepp was region medalist; he won a playoff over teammate Anders Alm as both carded rounds of 73...Five teams (Century, Minot High, St. Mary’s, Legacy and Jamestown) had at least one golfer finish in the top 10...Legacy’s Matt Souther was named region senior athlete of the year...Minot High’s Shane Hennegrefs was name region coach of the year...Conditions were sunny, warm with light wins...the All-WDA team was also named as determined by reg. season scoring average; Kasen Rostad, Minot High; Brock Jones, Minot High; Lucas Schoepp, Century; Jayce Johnson, Mandan; Quinn Shillingstad, St. Mary’s; Caden Willer, St. Mary’s; Matt Souther, Legacy; Aidan Kaufman, Century; Cameron Wittenberg, Century; Parker Beck, Century; Dickinson last hosted the region tournament in 2018. WD: Withdrew

Team Places, Scores and Top Finishers

School Place Score Top Finishers
Bismarck 6th 335 Dawson Lentz, 78; Luke Dockter, 85; Owen Haase, 85; Charlie Jerome, 87; Dane Beechie, 92; Reece Nagel, 95
Bismarck Century 1st 300 Lucas Schoepp, 73; Anders Alm, 73; Aidan Kaufman, 75; Parker Beck, 79; Fynn Sagsveen, 86; Cameron Wittenberg, 87
Bismarck Legacy 5th 323 Matt Souther, 75; Jace Johnson, 77; Gage Martell, 85; Josiah Will, 86; Sam Miller, 87; Kale Schultz, 88
Bismarck St. Mary's 3rd 315 Caden Willer, 73; Quinn Shillingstad, 76; Ryker Landers, 82; Mason Mrachek, 83; Rider Benning, 85; Matt Selensky, 86
Dickinson 8th 346 Emersyn Lee, 81; Ty Nelson, 84; Shayden Jackson-Zietz, 89; Kaden Hintz, 92; Jace Belland, 96; Hunter Hauck, 87
Jamestown 4th 319 Hunter Gegelman, 77; Andrew Walz, 79; Easton Romsdal, 81; Camron Andersen, 82; Nate Walz, 83; Vaughn Romsdal, 84
Mandan 7th 339 Jayce Johnson, 80; Logan Renner, 84; Bennett Leingang, 86; Jorey Johnson, 89; Braiden Bosch, 92; Stran Ressler, 93
Minot 2nd 314 Bennett Bartsch, 75; Brock Jones, 76; Kasen Rostad, 78; Easton Bradley, 85; Tyler Bast, 87; Parker Argent, 90
Minot North 10th 378 Walter Langhans, 83; Teegan Dangel, 93; Kaden Carlson, 98; Kyler Weishaar, 104
Turtle Mountain Inc. Izayis Laducer, 101; Kael Davis 102; Kruze Laducer, 113; Trevor Azure, WD
Watford City 11th 385 Masyn Strom, 86; Konnor Winter, 90; Hayden Hutchison, 98; Derek Holen, 111;
Williston 9th 351 Aiden Rustand, 86; Evan Fisher, 86; Kane Shannon, 87; Bode Ekblad, 92; Ty Watterud, 92; Parker Jackman, 105