Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

10/22/22 2:45 pm • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Girls Cross Country: Class A Meet

Event Name: Class A Meet • Parkhurst Recreation Area, Jamestown • 10/22/22 2:45 pm
Team totals (5,000 meters): 1. Williston, 93; 2. GF Red River, 104; 3. Bismarck High, 119; 4. Legacy, 128; 5. Minot High, 173; 6. Century, 189; 7. Fargo Davies, 208; 8. Fargo Shanley, 260; 9. West Fargo, 273; 10. Watford City, 291; 11. Mandan, 296; 12. Dickinson, 301; 13. WF Sheyenne, 331; 14. Valley City, 376; 15. Jamestown, 481; 16. Fargo North, 518; 17. Devils Lake, 524; 18. Fargo South, 642; 19. GF Central, 649; 20. WF Horace, 719
Individual Winner: Jaelyn Olge, Watford City, 18:15
Top 20 Finishers (All-State): 1. Jaelyn Ogle, Watford City, 18:15; 2. Lauren Dosch, GF Red River, 18:59; 3. Jocelyn Schiller, GF Red River, 19:06; 4. Trinity Jessen, Minot High, 19:30; 5. Jordan Knudsvig, West Fargo, 19:34; 6. Cambree Moss, Williston, 19:37; 7. Lily Ebert, Fargo Shanley, 19:41; 8. Lexie Waldner, Legacy, 19:41; 9. Marenn Larsen, Williston, 19:42; 10. Acey Elkins, Mandan, 19:43; 11. Katie Olson, Watford City, 19:45; 12. Angela Wold, Williston, 19:45; 13. Izzy Dahl, Bismarck High, 19:45; 14. Kylie Wald, Century, 19:47; 15. Jocelynn Hoefs, GF Red River, 19:54; 16. Scout Ulrickson, Minot High, 19:57; 17. Brooklyn Herrick, WF Horace, 19:59; 18. Bayla Weigel, Bismarck High, 20:04; 19. Alexis Lindgren, West Fargo, 20:09; 20. Layna Hoffer, Jamestown, 20:09
Notes: Williston defended its Class A title. for a third year in a row..Three WDA teams finished in the top five (1. Williston; 3. Bismarck High; 4. Legacy; 5. Minot High)...ThirteenWDA runners finished in the top 20 to earn all-state honors, representing eight different WDA teams...Jamestown’s Parkhurst Recreation Area hosted the event...There were 173 runners...Temperatures were in the mid-50s at race time.

Team Places, Scores and Top Finishers

School Place Score Top Finishers
Bismarck 3rd 119 13. Izzy Dahl, 19:45; 18. Bayla Weigel, 20:04; 27. Zoe Reichenberger, 20:20; 28. Taya Fettig, 20:22; 33. Bryar Jahner, 20:32; 38. Sophia Ness, 20:36; 42. Aubrey Kleser, 20:51; 50. Lucy Wistoff, 20:58; 54. TaylorCavett, 21:01; 126. Dalila Sharp, 22:31
Bismarck Century 6th 189 14. Kylie Wald, 19:47; 21. Addison Heck, 20:13; 39. Bella Walth, 20:41; 47. Lindsey Schroeder, 20:57; 68. Jillian Lemer, 21:15; 88. Reagan Roth, 21:46; 125. Grace Schmidt, 22:28; 130. Brooklyn Malard, 22:36; 151. Ellyce Hanson, 23:48
Bismarck Legacy 4th 128 8. Lexie Waldner, 19:41; 23. Aubrey Rost, 20:16; 24. Isabelle Simonson, 20:17; 35. Eva Selensky, 20:35; 38. Bre Axt, 20:40; 44. McKenzie Hildremyr, 20:52; 66. Lauren Woeste, 21:02; 60. Taylor Gabbert, 21:06; 81. Brynn Crane, 21:38; 93. Abby Eberle, 21:50
Dickinson 12th 301 45. Hannah Geisel, 20:53; 48. Abby Praus, 20:58; 52. Leila Gregoire, 21:00; 72. Arabella Privratsky, 21:23; 84. Laney Tolman, 21:40; 166. Sierra Raatz, 25:27; 168. Kallan Caywood, 25:38; 172. Julianne Kadrmas, 26:46
Jamestown 15th 481 20. Layna Hoffer, 20:09; 79. Madison Rick, 21:33; 115. Brooklyn Nygaard, 22:12; 117. Emma Flieth, 22:18; 150. Kyra Hoffer, 23:45; 152. Kirsten Vander Kooi, 23:48; 155. Jera Truax, 23:58; 161. Clara Harms, 24:31; 167. Madelyn Tyson, 25:32; 171. Jayla Hoffer, 26:16
Mandan 11th 296 10. Acey Elkins, 19:43; 53. Sierra Gustavsson, 21:01; 73. Ava Rerick, 21:23; 77. Ambry Weisbeck, 21:27; 83. Anna Bendish, 21:39; 85. Sundriana Shane, 21:41; 160. Alexis Rizman, 24:11
Minot 5th 173 4. Trinity Jessen, 19:30; 16. Scout Ulrickson, 19:56; 30. Kohlee Roberts, 20:24; 58. Kaylee Jackson, 21:05; 65. Mandy Schmidt, 21:09; 71. Sophia Lade, 21:17; 74. Julie Folk, 21:24; 82. Grace Burdick, 21:39; 86. Amisa Miller, 21:44; 96. Maicee Burke, 21:54
Watford City 10th 291 1. Jaelyn Ogle, 18:15; 11. Katie Olson, 19:45; 41. Savanna Olson, 20:50; 118. Lola Olson, 22:18; 120. Annabelle Bohn, 22:21; 135. Ashlyn Mayden, 22:55; 164. Tricia Schmitz, 25:00
Williston 1st 93 6. Cambree Moss, 19:37; 9. Marenn Larsen, 19:42; 12. Angela Wold, 19:45; 32. Brynna Ames, 20:30; 34. Keeley Call, 20:34; 63. Brooklynn Kitchens, 21:08; 70. Anna Pippenger, 21:16; 105. Jacqueline Swanson, 22:01; 106. Harper Johnson, 22:02; 140. Bailey Hokanson, 23:14