Boys Cross Country: Jamestown Orriginals

08/20/22 11:00 am • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Boys Cross Country: Jamestown Orriginals

08/20/22 11:00 am • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Boys Cross Country: Jamestown Orriginals

08/20/22 11:00 am • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Boys Cross Country: Jamestown Orriginals

08/20/22 11:00 am • Parkhurst Recreation Area, Jamestown

Boys Cross Country: Jamestown Orriginals

Event Name: Jamestown Orriginals • Parkhurst Recreation Area, Jamestown • 08/20/22 11:00 am
Team totals /Top 10 (5,000 meters): 1. Williston, 37; 2. Fargo Davies, 72; 3. WF Sheyenne, 123; 4. Dickinson 157; 5. G.F. Central, 158; 6. Mandan, 191; 7. Jamestown, 202; 8. Minot High, 206; 9. Devils Lake, 214; 10. Rugby, 232; 11. Ellendale, 296; 12. Beulah, 307; 13. Shiloh Christian, 352; 14. Watford City
Individual Winner: Quinn Roehl, GF Central, 16:06
Top 10 Finishers: 1. Quinn Roehl, GF Central, 16:06; 2. Brady Goss, Devils Lake, 16:23; 3. Ivan Askim, Williston, 16:24; 4. Aiden Johnson, WF Sheyenne, 16:25; 5. Fynn Krenz, 16:45; 6. Tyler Goss, Devils Lake, 17:00; 7. Ethan Moe, Williston, 17:09; 8. Jaray Touray, 17:10; 9. Thomas Haskins, Williston, 17:11; 10. Lucas Menke, Fargo Davies, 17:34
Notes: Williston won the team title...G.F. Central’s Quinn Roehl was individual champion (16:06)...Six WDA teams (Dickinson, Jamestown, Mandan, Minot High, Watford City and Williston) participated in the varsity division.

Team Places, Scores and Top Finishers

School Place Score Top Finishers
Dickinson 4th 157 13. Eli Hansen, 17:42; 31. Jace Cofer, 18:33; 37. Max Lefor, 18:42; 58. Caleb Swisher, 19:23; 71. Jake Skabo, 19:41; 87. Joel Thorson, 20:20; 96. Aidon Rodakowski, 20:30; 107. Westley Rae, 20:51
Jamestown 7th 202 22. Jack Schauer, 18:20; 44. Sam Anteau, 18:56; 65. Ethan Igl, 19:32; 69. Austin Andersen, 19:38; 73. Micah Stoudt, 19:57; 114. Noah Lynch, 21:21; 118. Raine Job, 21:29
Mandan 6th 191 30. Justin Hale, 18:32; 35. Michael Pfliger, 18:39; 50. Terry Brownotter, 19:07; 68. Zachary Schanandore, 19:36; 77. Peyton White Buffalo, 20:04; 96. Xavin Condon, 20:29
Minot 8th 206 22. Jack Schauer, 18:20; 44. Sam Anteau, 18:56; 65. Ethan Igl, 19:32; 69. Austin Andersen, 19:38; 73. Micah Stoudt, 19:57; 114. Noah Lynch, 21:21; 118. Raine Job, 21:29
Turtle Mountain Inc. TMCHS results (JV/4000 meters) 41. William Breland, 17:08; 47. Asher Trottier, 17:22; 49. Vernon St. Claire, 17:26; 77. Trevor Azure, 19:24
Watford City 12th 353 84. Jory Lund, 20:14; 88. Zachary Tomliinson, 20:21; 100. Dehico Bocanergra Tovar, 20:46; 105. Judah Mitchell, 20:51; 117. Ethan Mitchell, 21:28; 127. Aaron Cutshall, 21:49
Williston 1st 37 3. Ivan Askim, 16:24; 5. Fynn Krenz, 16:45; 7. Ethan Moe, 17:09; 9. Thomas Haskins, 17:11; 14. Kolden Kringen, 17:49; 17. Hunter Hart, 17:52; 21. Logan Ackman, 18:13; 25. Cooper Ames, 18:25; 33. Wyatt Adkins, 18:36; 38. Caleb Osborn, 18:47